התחדשות עירונית

בעיר לוד מקודמת כיום שורת תכניות התחדשות עירונית בתחום המרקם העירוני הוותיק, המצוי בין כביש 40 במזרח למסילת הרכבת במערב. ככלל, שיעור ניכר משטח המרקם הוותיק מטופל במסגרת הליכי תכנון כאלו ואחרים.

עם תהליכי התכנון לטווחים הבינוני והארוך, מקודמות תכניות פעולה לטווח הקצר הכוללות שדרוג של המרחב הציבורי, מסחר הרחוב וחיי התרבות והפנאי העירוניים תוך חיזוק המרכזים העירוניים המגוונים בעיר: המרכז התיירותי במרחב העיר ההיסטורית, הכולל את השוק העירוני ואת אתרי השימור המרכזיים, המרכז האזרחי סביב בית המשפט המחוזי וכיכר בית העירייה הנוכחי, והמרכז התרבותי סביב הספרייה העירונית.
תכניות אלו מלוות בהשקעות לאומיות אדירות בתשתיות חדשות לעיר- כביש 200 , הוספת נתיבי תח"צ במסגרת שדרוג מערכת התחבורה, פרויקט "מהיר לעיר", הקמת תחנת רכבת שלישית של רכבת ישראל בעיר ותכנון מערכות תחבורה עתירות נוסעים באמצעות קו הרכבת הקלה והמטרו.

שילוב כלל תהליכי ההתחדשות ותכניות הפעולה האמורים, יבטיח את ביסוסו של מרחב העיר הוותיק של לוד כמרכז עירוני חי ותוסס אשר יוכל להוות אלטרנטיבה איכותית לאוכלוסייה מגוונת במזרח גוש דן.

 

מסמך מדיניות להתחדשות עירונית

 

מטרתו של מסמך המדיניות הינה לרכז את המידע אודות המצב הקיים והמוצע בתחום המרחב הותיק של העיר. מההיבטים החברתיים, הכלכליים והתכנוניים בשלבי התכנון והביצוע. להציג את הידע שנצבר בתהליכי ההתחדשות הקיימים בנוגע למאפייני ומשמעויות הליכי ההתחדשות העירונית השונים, בין בפינוי בינוי ובעיבוי ובין בשיפוץ וחידוש הקיים. על בסיס אלו, בא המסמך להתוות את הדרך להמשך תהליכי ההתחדשות העירונית במרחב העיר הוותיקה ולהנגיש את הכללים העירוניים לקידום תכנון וביצוע של מתחמי התחדשות עירונית.

המסמך אושר במועצת העיר בתאריך ה-4 לנובמבר 2019 ואושר בועדה המקומית לתכנון ובניה בתאריך 13 לנובמבר 2019.

מסמך המדיניות להתחדשות עירונית בלוד - גירסא מאושרת במועצת העיר 5.11.19

 

התחדשות עירונית במתחם הס לאה גולדברג - תמל/2002

 

תכנית תמל/2002 הס לאה גולדברג הופקדה בותמ"ל (הועדה למתחמים מועדפים לדיור) בתאריך 27 לפברואר 2019. התכנית חיברה תאי שטח של אזור התעסוקה הישן הס ומבנים ותיקים למגורים במצב רעוע למגורים ברחוב לאה גולדברג לתכנית התחדשות עירונית פורצת דרך הכוללת כ-3,500 יח"ד חדשות במקום 258 יח"ד קיימות. התכנית, מאפשרת חיבור בין שני חלקי העיר- ממזרח וממערב למסילת הרכבת. החיבור החדש לא ישרת כלי רכב בלבד אלא ייצור מעבר נעים ומזמין להולכי רגל ורוכבי אופניים דרך פארק עירוני שעולה מעל המסילה ומייצר רצף ירוק שחוצה לאורך ולרוחב את העיר. המרחק מהשכונות המערביות למרכז העיר יתקצר כל כך שיתאפשר להגיע ללב העיר עם אופניים תוך 15 דקות ועם אוטובוס תוך 10 דקות.

 

 

התחדשות עירונית העיר העתיקה רמת אשכול - תמל/2007

        

הדמיה: שכונת רמת אשכול לאחר מימוש התכנית                         הדמיה: תוספת בניה חדשה מעל 'שכבת לוד' הותיקה

 

שטח התכנית מצוי בסביבות העיר ההיסטורית לוד ששכנה במקום במשך אלפי שנים ושמרה על רצף התיישבותי מהקדומים בעולם. מערך הרחובות ההיסטורי של העיר העתיקה לא נשתמר ותחתיו הוקמה תשתית רחובות מקומיים, ברובם לא מוסדרים, החסרים קישור קוהרנטי אל פאתי העיר כמו גם חיבורם אל העיר לוד החדשה שקמה ברבות השנים מחוץ לגבולות העיר העתיקה. התכנית מייצרת מערך רחובות חדשים שתהפוך את מרחב העיר העתיקה כולו למרחב מקושר היטב בתוך עצמו ולשאר חלקי העיר.

התכנית מאפשרת התחדשות עירונית של השכונה כולה. כיום, קיימות בשכונה 1,191 יח"ד במבני שיכון ישנים ברמת תחזוקה נמוכה. במסגרת התכנית, יהרסו השיכונים הותיקים ובמקום ייבנו 5,274 יח"ד. שיקום וחידוש מערך הדרכים העירוני יאפשר את הפיכת העיר העתיקה למרכז אורבני תוסס ומשמעותי בעיר המתבסס על תיירות, תרבות ומסחר. בהתאם, כוללת התכנית תוספת משמעותית של מסחר ומלונאות שתאפשר לעיר העתיקה את מיצוי הפוטנציאל הטמון בה.

העיר העתיקה כוללת בתוכה מספר מבנים לשימור המהווים עוגנים פוטנציאליים לתיירות. התכנית מייצרת את המסגרת התכנונית לחידוש ושיקום מערך השטחים הציבורים הפתוחים תוך מתן מקום מרכזי למבנים עתיקים אלו.

במקביל לקידום תכנית זו, יזמו העירייה וחכ"ל לוד תכנית פעולה לעיר העתיקה הכוללת הקמה וחידוש של גינות ציבוריות, שיפוץ והנגשת העוגנים התיירותיים, פיתוח מרחבי בילוי, משחק ופנאי וחיזוק מסחר הרחוב.

 

התחדשות עירונית בשדרות הציונות - 406-0488072

 

 

תכנית מס' 406-0488072 התחדשות עירונית בשדרות הציונות אושרה בועדה המחוזית בתאריך ה-10 לנובמבר 2019 והיא תכנית ההתחדשות העירונית הראשונה בעיר שקודמה ואושרה על ידי יזם פרטי. התכנית ממוקמת במיקום אסטרטגי בכניסה לעיר ובקרבה לבית המשפט המחוזי. במסגרת התכנית, יפונו 7 מבני מגורים ישנים הכוללים 124 יח"ד ובמקומם ייבנו 6 מבנים בני 30-23 קומות כל אחד, שייכללו 742 יח"ד. הבניינים שיוקמו על שדרות הציונות ייבנו בעירוב שימושים, כאשר הדופן לשדרות הציונות תלווה בחזית מסחרית ומעליה קומות מסד לתעסוקה. בהתאם למדיניות העירונית, התכנית כוללת בתוכה מענה לצרכי הציבור לגיל הרך וכוללת שטחים ציבוריים בקומות הקרקע של 3 מבנים לטובת מעונות יום, גני ילדים ובית כנסת. בנוסף, התכנית כוללת פיתוח של פארק רובעי בשטח של 14 דונם, משדרות הציונות עד צומת גינתון לצד כביש 40. הבינוי החדש, החזית המסחרית והפארק הרובעי, ייצרו יחד שער כניסה חדש ומרשים למרכז האזרחי המתהווה של העיר.